Valët Terahertz mund të shtyjnë 5G në 6G

unnamed%20(8)

**Valët e Terahercit, siç u përmendën, kanë gjatësi vale më të shkurtra dhe frekuenca më të larta se sa valët millimeter. **

Kjo sugjeron që valët terahertz duhet të jenë në gjendje të mbajnë më shumë të dhëna më shpejt, megjithëse nuk do të jenë në gjendje të përhapin aq larg.

Në përgjithësi, kjo do të thotë se futja e valëve të terahertiz në rrjetet mobile mund të adresojë çdo fushë në të cilën 5G nuk është në gjendje të japë një transmetim të mjaftueshëm të të dhënave ose një latente të ulët.

Gjatë fjalimit të tij, Fetweis zbuloi rezultatet e testeve në të cilat valët e terahertiz ishin në

gjendje të transmetonin 1 terabitë për sekondë të të dhënave për një total prej 20 metrash (po, jo shumë larg).

Por në qoftë se ju mendoni se këto rezultate janë më pak se mbresëlënëse, ata nuk e anashkalojnë

Rappaport, i cili dha një bisedë shumë të sinqertë për të ardhmen e valëve të terahercit pasi ato lidhen me 6G dhe, guxoj ta them 7G.

Rappaport, i cili ishte një nga hulumtuesit pioniere në valët millimetër dhe luajti një rol të madh në provimin se do të ishte e mundshme për rrjetet 5G,

Sugjeroi që me këto frekuenca, si dhe përmirësime të tjera në teknologjinë celulare, ne do të shohim njëmijë dollarë smartphones që kanë fuqinë kompjuterike të trurit të njeriut.

Natyrisht, është shumë spekulative në këtë pikë, por nëse trendet e kaluara vazhdojnë, mund të presim që ofruesit e shërbimeve të shfrytëzojnë valët e terahertsit për komunikim në zonat me shumë pajisje ose sasi të mëdha të të dhënave një dekadë nga tani. Dhe kjo do të jetë në sajë të kërkimit themelor që po fillon sot.